Ödem Nedir? Vücudumuzdaki Ödem Nasıl Atılır?

0
1100

Yaz aylarının gelmesi başlıca kabusu olan ödemi bir kaç basit yöntem ile vücudunuzdan atmanız çok kolay. İşte sizlere vücuttan ödem nasıl atılır ile ilgili yazımız.

Ödem Nedir ?

Vücudumuzun bazı bölgelerinden, özellikle sıcak ve nemli havalarda görülen şişliklere ödem denir. Yani diğer bir deyiş ile vücudumuzda su birikmesine ödem denir.

Ödemler özellikle vücudumuzun eklem bölgesi dediğimiz el, kol, bacak, ayaklarda, bileklerde görünür.

Ayrıca ödem karaciğerimizde, akciğerlerimizde, karın boşluğumuzda, damarlarımızda, hücrelerimizde yani vücudumuzun iç organlarında da ödem bulunabilir. Akciğerlerimizde bulunan ödem nefes darlığına, sabah uyandığımızda nefes nefese kalmamıza, düz yatarken solunum problemleri yaşamamıza neden olabilir.

Ödemlerin oluşmasında bir çok neden vardır. Bu nedenlerin başında aşırı tuz tüketimi gelmektedir. Sonrasında stres, aşırı kilo, su tüketimi, düzensiz beslenme, kadınlarda regl dönemi ve bazı hastalıklarda ödem oluşmasına neden olur.

Ödem Nasıl Atılır ?

Ödemlerde en çok yapılan hata ödemlerin vücut kiloları ile karıştırılabilmesidir.

Tuzu Kesinlikle Kesin
Vücutta ödem tutan başlıca sebeplerden biri aşırı tuz tüketimidir. Vücudumuzda suyu tutan, yani ödem oluşmasına sebep olan en önemli maddedir. Ülkemizdeki aşırı tuz tüketimi yüzünden bir çok hastalık baş göstermektedir. Sadece tuz ve şekeri keserek bile ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Vücudunuzun tuz ihtiyacını maden suyu ile karşılayabilirsiniz.

Şekeri Kesin
Şeker zaten başlı başına bir beladır. Vücudumuzda bulunan fazla şekerin sindirilmesine su yardımcı olur. Ne kadar şekerli tüketiyorsak kat be kat vücudumuzda su tutulur. Kısacası şekeri azaltırsak ödemlerimiz de azalmış olacaktır.

Bol Bol Su İçin
Su içmek her daim her derde deva olmuştur. Ödem atmanın en kolay yollarından biride gün içerisinde bol bol su tüketmektir. Günde içeceğiniz 2 litre su ödemi atmanıza ve vücudunuzda ödem oluşmasına engel olacaktır.

Hareket Edin
Bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmak hem vücudunuzun daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacak, hemde ödemi atmanıza katkı sağlayacaktır. Sabahları yapılan yarım saatlik ekstra bir yürüyüş bile size değişimleri farkettirecektir.

Kiraz Sapı Çayı İçin
Ödem atmak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında bitki çayları gelmektedir. Özellikle kiraz sapı karıştırılarak yapılan bitki çayları, ödem atmak için birebirdir.


Her Gün Muz Tüketin

Muzun içerisinde bulunan potasyum sayesinde ödem vücuttan atılır. Günde 1-2 adet muz tüketmek vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olacaktır.

Taze Sıkılmış Nar Suyu
Nar suyunun ödem attırıcı özelliği vardır. Ancak içerisindeki yoğun şeker oranı nedeni ile şeker hastalarının dikkatli olmasında fayda var.

Ananas Yemek Yada Suyunu İçmek
Doğal detok meyvelerinden biri olan ananası artık her mevsim raflarda bulmak mümkün. Ananası olduğu gibi tüketerek yada suyunu sıkarak içerek vücudumuzdaki ödemi atabiliriz.

Yeşil Çay İçerek Hem Zayıflayın Hem Ödemlerinizi Atın
Yeşil çayın zayıflama etkisini olduğunu bilmeyen yoktur. Her derde deva yeşil çay aynı zamanda ödem atmaya da birebir. Ancak çok fazla tüketmek kalp çarpıntısına neden olabilir.

Maydanoz Tüketmek
Sabah uykudan kalktıktan sonra tüketilen maydanozda ödem atmaya yardımcı olur.

Sizlerinde vücudumuzdaki ödemi atmamıza katkı sağlayacak önerileriniz var ise lütfen bize yorumlardan yazınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here